Mama Bartka: Tabliczka mnożenia – nie taka straszna :)

Tabliczka mnożeniaTabliczka mnożenia to koszmar wielu dzieci. Pamiętam, jak będąc w podstawówce, chyba w drugiej klasie, otrzymałam dwóję (wtedy jeszcze nie było jedynek 😉 ) za brak znajomości mnożenia chyba przez 3. Była to moja pierwsza taka ocena w karierze szkolnej, więc bardzo się przejęłam, zawzięłam się, nauczyłam i… już nigdy więcej tabliczka mnożenia nie sprawiła mi trudności.

Kiedy Bartek poszedł do szkoły z niepokojem myślałam o tej chwili, w której przyjdzie mu się nauczyć tabliczki mnożenia. Wiele chwil spędziłam na zastanawianiu się, jaki sposób będzie najlepszy, aby cały proces przeszedł możliwie bezboleśnie 😉 . Ta chwila w końcu nadeszła i niestety początki były ciężkie. Bartek nie rozumiał o co chodzi, mylił znaki (np. mnożenie z dodawaniem), nie rozumiał zasady przemienności. 

Tabliczka mnożeniaBartek jest wzrokowcem i ma fotograficzną pamięć, więc pierwszym moim pomysłem był zakup liczydła z tabliczką mnożenia. Na każdym kwadraciku jest działanie, a po obróceniu pokazuje się wynik. Podczas rozwiązywania zadań Bartek sprawdzał sobie wynik na liczydle. Liczyłam na to, że się opatrzy i w końcu zapamięta, ale nie mogło być tak dobrze… Zaczęłam więc myśleć nad innym rozwiązaniem.

Rozwiązanie przyszło samo 🙂 . A konkretnie Bartek sam znalazł sposób na nauczenie się tabliczki mnożenia. Pewnego dnia, gdy wracaliśmy od logopedy, Bartek wypatrzył na wystawie księgarni grę planszową „Tabliczka mnożenia. Mnożenie bez problemów” wydawnictwa Jawa. Bardzo chciał ją kupić, Tabliczka mnożeniawięc kupiliśmy. Po powrocie do domu i rozpakowaniu niezwłocznie przystąpiliśmy do gry. I okazało się, że to był strzał w dziesiątkę! Graliśmy codziennie, na początku Bartek wspomagał się przy trudniejszych zadaniach liczydłem, aż w końcu zauważyłam, że wszystkie działania rozwiązuje bez problemu! Mało tego – okazało się, że dzielenie również nie stanowi dla niego problemu 🙂 .

Jak wspominałam, gra „Tabliczka mnożenia” jest grą planszową. W pudełku znajdziemy:

dużą plaszę z grą,

Tabliczka mnożenia

małą planszę z „kamieniami”,

Tabliczka mnożenia

4 pionki, kostkę do gry i instrukcję. W instrukcji mamy przedstawione 3 warianty gry, ponadto plasza z grą umożliwia podzielenie gry na 3 etapy trudności. My gramy w podstawową wersję, czyli rzucamy kostką i przesuwamy się na planszy o tyle oczek, ile wyrzuciliśmy. Stajemy na polu i rozwiązujemy zadanie. Jesli odpowiemy poprawnie – kładziemy na polu „kamień”, jeśli nie – „kamień” pozostaje na małej planszy. Gramy do momentu, aż pierwszy gracz stanie na polu META.

Tabliczka mnożenia

Bartek bardzo chętnie gra w grę a najlepsze jest to, że w bezstresowy sposób udało mu się opanować tą „straszną” tabliczkę mnożenia 😉 . A Wy – macie swoje sposoby na ułatwienie nauczenia dziecka tabliczki mnożenia? 

Pamiętajcie proszę o Bartku podczas rozliczeń podatkowych za 2017 rok… Z góry bardzo dziękujemy 🙂

1% podatku

Prosimy o 1% podatku

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/tabliczka-mnozenia-nie-taka-straszna/

25 Komentarzy

Skip to comment form

 1. No to już wiem w co będziemy grać następnym razem ? Buziaki dla Bartka! ?

 2. Ależ świetna ta gra planszowa, bardzo dobra pomoc do nauki mnożenia, tym bardziej jeżeli Bartek już ją wypróbował…

 3. Widzę, że Pai ambitnym dzieckiem była 🙂 Super gry i metody nauki przez zabawę 🙂

 4. Pamiętam że nigdy nie lubiłam liczyć na liczydłach 😀

  1. Ja nawet nie pamiętam 🙂

 5. Jeszcze trochę zanim nas to czeka, ale będę pamiętać o tym wpisie!

 6. Gratulacje dla synka! Ważna umiejetność 🙂

  1. Dziekuję 🙂

 7. Jak byłam w szkole uczyli nas mnożyć na liczydle, ale nie wiem, w jaki sposób miało to ułatwić dzieciom naukę (sposób ten był wyjątkowo mało intuicyjny). Dobrze, że teraz są bardziej przyjazne rozwiązania 🙂

 8. Jesteś cudowna kobieta. I świetna mamą bardzo fajnego chłopaka. A tabliczka mnożenia w waszym wydaniu jest bardzo przyjemna. Obserwuje was od jakiegoś czasu jesteście super

  1. Dziekujemy, bardzo nam miło <3

 9. Wow! Czego to producenci zabawek nie wymyślą! Ale muszę przyznać, że zauważyłam iz jest coraz więcej takich edukacyjnych propozycji zwłaszcza w ofercie gier planszowych. I to dla dzieci w różnym wieku. Bardzo fajnie, że ktoś w końcu wpadł na taki pomysł.
  Pozdrawiam!

  1. W naszym przypadku świetnie się takie gry sprawdzają 🙂

 10. Ten etap jeszcze przede mną, dlatego tym bardziej jestem wdzięczna za podpowiedzi – faktycznie podczas zabawy zdecydowanie lepiej się uczyć 🙂

 11. Ja za to uwielbiałam mnożenie! Chociaż przyznam, że jako dziecko miałam problem z mnożeniem przez 8, ale mimo wszystko to była dla mnie dobra zabawa 😀

 12. Przyznam się szczerze, że obawiam się tego momentu w którym córka pójdzie do szkoły i rozpocznie się etap nauki tabliczki mnożenia. Niestety mi ta nauka nie szła zbyt dobrze, trochę się namęczylam zanim opanowalam 😉 Dobrze wiedzieć, że są teraz takie pomoce,które uczą poprzez zabawę ?

  1. Jest dużo róznych pozycji na rynku, z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla Was – w odpowiednim czasie 🙂

 13. Fajny pomysł na naukę tabliczki mnożenia 🙂

 14. Tu już byłam ostatnio uwielbiam was

  1. Dziękujemy <3

 15. To my rezerwujemy już grę na „potem” jeszcze nam uczenia tabliczki nie trzeba ale ten czas nadejdzie ?

  A Bartek jest inteligentny i wie jak sobie pomóc ?

 16. Na wszystko się znajdzie sposób! 🙂
  Bardzo fajny pomysł!
  Buziaki dla Bartusia!

  1. Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂

 17. Ciekawe pomysły na tabliczkę mnożenia!
  Nauka jednak może być łatwa i przyjemna!

  http://blog.brevio.pl

 18. Oby zawsze wynaleziono jakiś pomysł, żeby ułatwić dzieciom bezstresowe i skuteczne przyswajanie wiedzy.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: