Mama Bartka: Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu…

Jak wiecie, bardzo lubimy zwiedzać zamki i ruiny zamków. Będąc w Toruniu nie mogliśmy więc odpuścić sobie zobaczenia ruin toruńskiego zamku krzyżackiego. 

Krótko o historii zamku…

Zamek krzyżacki w Toruniu był najprawdopodobniej najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej. Został zbudowany na planie podkowy. Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku, ukończono go zaś w drugiej ćwierci XIV wieku. Prawdopodobnie od początku był siedzibą komtura (zwierzchnika domu zakonnego) i służył Krzyżakom jako baza wypadowa do podboju Prusów i stworzenia państwa zakonnego. 

7 lutego 1454 roku torunianie (jako członkowie Związku Pruskiego) rozpoczęli nieudany szturm, a następnie oblężenie zamku. Już następnego dnia kumotr Albrecht Kelb poddał zamek i otworzył bramy. Rada miejska zadecydowała o wybrzeniu zamku, aby uniemożliwić władzy zwierzchniej (obojętnie czy polskiej czy krzyżackiej) trzymanie wojsk w Toruniu. Wydarzenia te były początkiem wojny trzynastoletniej. Zamku nigdy nie odbudowano…

Dalsze dzieje zamku…

W okresie nowożytnym ruiny były wykorzystywane jako bastion oraz służyły za… wysypisko śmieci! Dopiero w roku 1966 okolice ruin uporządkowano, odsłaniając zachowane do wysokości 1,5 metra mury parteru. Dziś można zwiedzić zachowane gdanisko, czyli wieżę ustępową wraz z prowadzącym do niej gankiem, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży oraz piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital i młyn górny a także odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami – m.in. Młyńską i Menniczą. 

Od roku 2007 gospodarzem obiektu jest Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu. 

Ja i Bartek z przyjemnością pospacerowaliśmy po pozostałościach toruńskiego zamku, wspięliśmy się na gdanisko oraz obejrzeliśmy wystawę machin oblężniczych. Nie wiem jakim cudem (nie doczytałam… ) nie trafiliśmy do podziemi 🙁 Myślałam, że może uda się nam zwiedzić podziemia ostatniego dnia naszego pobytu w Toruniu, ale niestety brakło nam czasu… Nic straconego – w Toruniu pozostało nam jeszcze wiele miejsc do odwiedzenia, więc z pewnością jeszcze tu kiedyś wrócimy 🙂

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/ruiny-zamku-krzyzackiego-w-toruniu/

2 Komentarze

  1. Pięknie tam ❤️

  2. Bardzo lubię takie miejsca. Żaden zamek i ruiny sie przede mną nie uchowaja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: