Mama Bartka: UWAGA AKCJA!!! Dwa słowa na dwa lata to o 270 za mało…

dwa-slowaJak już pisałam (TUTAJ i TUTAJ) jednym z niepokojących objawów który sugeruje, że rozwój dziecka przebiega nieharmonijnie jest brak mowy. A sięgając jeszcze wcześniej – brak gaworzenia. Nie dajmy się zwieść stereotypom takimi jak: „Ma jeszcze czas”, „Wyrośnie”, „Chłopcy zaczynają później mówić”. Jeśli będziemy czekać, aż dziecko „samo wyrośnie” najprawdopodobniej przegapimy właściwy moment i kiedy wreszcie zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, będziemy musieli włożyć dużo więcej pracy w to, aby nadgonić zaległości. Najlepiej w ogóle nie słuchać takich „dobrych rad” i jeśli cokolwiek nas niepokoi umówić się na konsultacje. Wizyta u logopedy nie boli 🙂

Jak podają badania, dwulatek powinien wymawiać ok. 300 słów oraz budować proste dwuwyrazowe zdania. Definicja”słowa” u dwuletniego dziecka jest inna niż u dziecka starszego. Słowo to taki zlepek wyrazów, który oznacza konkretną rzecz (np. am – jeść, brum – samochód, hau – pies, koko – kura itd.). Słowo to także pojedyncze sylaby pod warunkiem, że zawsze oznaczają tą samą rzecz (np. bu – bułka, le – mleko). Nie wymaga się od dziecka dwuletniego prawidłowego wymawiania wyrazów oraz budowania poprawnych stylistycznie i gramatycznie zdań (np. „koko am” jest zdaniem). Problem zaczyna się, gdy dziecko w wieku dwóch lat oprócz „mama” i „tata” nie mówi nic więcej – wtedy bez zastanowienia udajmy się do logopedy. W logopedii dziecko dwuletnie to dziecko pomiędzy 21 a 27 miesiącem życia, więc nawet jeśli w 24 miesiącu dziecko nie mówi lub mówi bardzo mało to do 27 może się tak rozgadać, że będziemy marzyli o chwili ciszy 😀 Jednak tylko logopeda jest w stanie stwierdzić, czy rozwój mowy nastąpi samoistnie czy potrzebna będzie stymulacja.

U niemowlaków zaniepokoić nas powinien między innymi brak gaworzenia, wydawania okrzyków, brak reakcji na głosy i dźwięki (np. wydawane przez grzechotkę). Chociaż może nam się to wydawać niepojęte, wizyta z takim maluchem u logopedy jest również możliwa, a nawet konieczna! Logopeda sprawdzi m.in. budowę anatomiczną aparatu mowy, odruchowe reakcje oralne (np. umiejętność ssania, połykania, otwierania ust, wysuwania języka), sposób oddychania. I w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości powie, jak postępować dalej.

A TERAZ UWAGA!!!

Grupa logopedów z forum „Logopedia – terapia zaburzeń mowy” zorganizowała ogólnopolskie bezpłatne konsultacje logopedyczne „Dwa słowa na dwa lata, to… o 270 za mało” dla dzieci w wieku 0-3 lata. Jest więc okazja, aby w ramach akcji sprawdzić, czy nasze niepokoje są bezpodstawne, czy rzeczywiście istnieje jakiś problem. Powtórzę raz jeszcze – im wcześniej rozpoczęta terapia tym lepsze wyniki! W Tarnowskich Górach bezpłatna konsultacja będzie możliwa:

Warto skorzystać 🙂 Ilość miejsc zapewne ograniczona, więc dzwońcie!!! Lista placówek z innych miast biorących udział w akcji jest dostępna tutaj

Informacje użyte we wpisie zaczerpnęłam z artykułów na stronie akcji: 272słowa.pl. Zdjęcie akcji zostało umieszczone za zgodą organizatorów.

 

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-uwaga-akcja-slowa-lata-270-malo/

2 Komentarze

  1. Bardzo pomocna lektura ! 🙂

    1. Cieszę się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: