Mama Bartka: „Mamo, tato, chodźmy na koncert!”

dsc_0466-effectsNasze życie towarzysko – kulturalne ostatnio trochę kuleje, więc nadszedł najwyższy czas, aby coś w tym temacie zmienić… Zasiadłam więc przed komputerem, aby znaleźć coś ciekawego na weekend 🙂 . Zaczęłam od portalu Kulturalny Bajtel i od razu wpadła mi w oko informacja o operze dla dzieci „Myszki i wojna – czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”. Chwila wahania, szybkie sprawdzenie dojazdu i decyzja – rezerwuję wejściówki! Nie bez znaczenia był oczywiście fakt, że wejściówki były bezpłatne 😉 .

dsc_0460

Czym jest projekt „Mamo, tato, chodźmy na koncert!” ? To „cykl koncertów adresowanych do dzieci, w których uczestniczą razem z rodzicami lub opiekunami. To propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką wspólnie z najbliższymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. W koncertach zaplanowano wiele pozamuzycznych elementów poruszających wyobraźnię młodego słuchacza.”  (źródło: silesia.art.pl ). Na rok 2015 zostało przygotowanych 10 koncertów, które odbywają się  w studiu koncertowym Polskiego Radia w Katowicach lub w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Projekt jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Żałuję, że tak późno to odkryłam, bo zostały już tylko dwa koncerty, z czego na listopadowy się nie załapiemy, bo nas nie będzie 🙁 Ale może w grudniu się uda 🙂

dsc_0472Ale wróćmy do naszej opery… Na samym początku dzieci dowiedziały się, co to w ogóle jest opera i poznały różne instrumenty grające w orkiestrze. Były więc skrzypce, kontrabas, flet poprzeczny, fagot, klarnet, trąbka, harfa i perkusja.  Każdy muzyk opowiedział o swoim instrumencie kilka słów i zagrał jakąś charakterystyczną dla danego instrumentu melodię. Ta część była dla Bartka bardzo interesująca i przysłuchiwał się z uwagą. Trochę mniej interesowała go sama opera, ale bez większych ekscesów dotrwaliśmy do końca 😛 .

dsc_0478

Operę dla dzieci „Myszki i wojna – czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”  napisał amerykański kompozytor David Chesky. Opowiada o żyjących na Północy Niebieskich Myszach które, aby się wzbogacić, postanawiają wypowiedzieć wojnę Czerwonym Myszom żyjącym na wyspie na Południu. Pretekstem do wywołania wojny jest to, że Czerwone Myszy jedzą Żółty Ser, a nie Niebieski tak jak Niebieskie Myszy. Koniec końców po wielu zabawnych perypetiach Czerwone Myszy przekonały Niebieskie, że Żółty Ser jest jednak lepszy 😀 Całość bardzo fajnie się oglądało, tylko czasami orkiestra zagłuszała aktorów 😀 .

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-mamo-tato-chodzmy-na-koncert/

2 Komentarze

  1. Brawo Bartek meloman!

  2. Świetny projekt! Korzystajcie ile się da 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: