Mama Bartka: Kołderka za jeden uśmiech :)

bartekKilka miesięcy temu natknęłam się w sieci na projekt „Za jeden uśmiech” [KLIK], którego celem jest szycie i haftowanie kołderek dla dzieci nieuleczalnie oraz przewlekle chorych. Kołderka, którą otrzymuje dziecko ma się stać jedynym w swoim rodzaju przyjacielem dziecka, który będzie mu towarzyszył podczas pobytów w szpitalu, sanatoriach, turnusach rehabilitacyjnych. To wspaniałe, że są takie osoby, którym  zrobić coś bezinteresownie dla drugiego małego człowieka. Które poświęcają swój czas, energię, pieniądze aby wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka.

Idea haftowania kołderek dla chorych dzieci powstała w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pomysł haftowania kołderek narodził się w 2004 roku za sprawą Gosi (mieszkającej w Niemczech), która brała udział  podobnych akcjach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Na forum poświęconym rękodziełom zaproponowała pomysł szycia kołderek patchworkowych dla chorych dzieci w Polsce oraz swoją pomoc w organizowaniu tego przedsięwzięcia. Do projektu szybko dołączyły kolejne osoby i tym sposobem powstała pierwsza kołderka [KLIK]. Od tej pory kołderkowe ciocie uszyły ponad 1400 kołderek 🙂 W chwili obecnej w projekcie uczestniczy ponad 900 osób! Zapotrzebowanie na kołderki jest jednak tak duże, że każda nowa para rąk się przyda. Może są wśród czytelników naszego bloga osoby, które potrafią wykonać haft krzyżykowy i będą chciały w ten sposób pomóc chorym dzieciom? Może potraficie szyć i chcielibyście się podjąć uszycia kołderki? A może macie zalegający, niepotrzebny materiał (bawełna pościelowa) lub ocieplacz? Kołderkowe ciocie ucieszą się z każdej pomocy… Po szczegóły klikajcie tutaj [KLIK], lub napiszcie na adres: kolderki@gmail.com. 

W jaki sposób chore dziecko może otrzymać kołderkę? To bardzo proste 🙂 Dziecko zgłasza rodzic lub opiekun prawny przesyłając takie dane, jak:

 • imię i nazwisko dziecka oraz brzmienie imienia, które będzie umieszczone na kołderce (np. Bartek, Bartuś),

 • krótką informację o dziecku, która będzie umieszczona na stronie,

 • skan lub zdjęcie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,

 • informacje co ma się znaleźć na kołderce (co dziecko lubi, jakie postacie z bajek, kolory itd. itp.),

 • adres strony internetowej dziecka – jeśli jest prowadzona,

 • dane kontaktowe,

 • informacje o rodzeństwie,

 • opcjonalnie zdjęcia dziecka.

I już 🙂 Można zacząć odliczać dni do otrzymania kołderki 🙂 Czas oczekiwania na kołderkę od momentu zgłoszenia dziecka wnosi mniej więcej 5-7 miesięcy. Dokładne zasady zgłaszania dzieci znajdziecie TUTAJ [KLIK]. Oprócz kołderek haftowanych kołderkowe ciocie szyją także kołderki paluszkowe (dla dzieci niewidomych, słabowidzących oraz takich, którym taka kołderka może pomóc w terapii). Taka kołderka zamiast haftowanych kwadratów ma różne ciekawe aplikacje, które dziecko może poznawać poprzez dotyk.

My na kołderkę dla Bartka czekamy już 3 miesiące, więc myślę że jeszcze 3 i będzie gotowa. Zdjęcie na początku wpisu przedstawia jeden z kwadratów, który powstał do kołderki Bartka. Jak dla mnie – mistrzostwo! Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w szycie kołderki 🙂 🙂 🙂

Wszystkie informacje oraz zdjęcie pochodzą ze strony www.kolderki.org

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-kolderka-za-jeden-usmiech/

7 Komentarzy

1 ping

Skip to comment form

 1. Szczytny cel !!! 🙂 i cudowny prezent ! 😀
  No a Bartusiowa kołderka a raczej jej kawałek na foto przepiękny !!!! 🙂

  • Bożena M. on 8 stycznia 2015 at 13:40
  • Odpowiedz

  Świetny pomysł z takimi kołderkami 🙂

 2. Świetna akcja! Gdybym tylko nie miała dwóch lewych rąk…

  • ewe36 z projektu "kołderka za jeden usmiech" on 16 stycznia 2015 at 10:32
  • Odpowiedz

  Większość osób w kołderkowym projekcie nie jest ani hafciarkami ani szyjącymi z zawodu, uczymy się jedna od drugiej :). Nie jesteśmy stowarzyszeniem ani fundacją tylko grupą, która wspólnie stara się sprawić radość dzieciom.Pozdrawiamy Bartusia i zapraszamy na naszą stronę.

  1. Bartuś również pozdrawia 🙂

 3. Fajny projekt, szkoda że nie był bardziej popularny

  1. Z tego co widzę, kołderkowe Ciocie dalej działają i można zgłaszać dzieci 🙂

 1. […] Mama Bartka: Kołderka za jeden uśmiech ? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: