Mama Bartka – Jaworzynka dwunasty i trzynasty dzień…

img_3117Wczorajszy dzień był bardzo ciekawy – wyruszyliśmy na wycieczkę po Trójwsi Beskidzkiej, czyli Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce. Najpierw zawitaliśmy do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki – jednego z najwybitniejszych Himalaistów XX wieku. Izba jest urządzona w jego rodzinnym domu w Istebnej, gdzie jego Żona bardzo ciekawie opowiedziała nam o jego życiu i mogliśmy obejrzeć pamiątki, które po nim pozostały.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum malarza i grafika Jana Wałacha, a stamtąd do Muzeum Chata Jana Kawuloka. Chata Jana Kawuloka została zbudowana w 1863 roku i zobaczyć w niej można wiele zabytkowych sprzętów i instrumentów muzycznych. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie o zamierzchłych czasach i pokazał, jak grało się na instrumentach – Bartkowi najbardziej podobały się gajdy. Polecam odwiedzenie strony Chata Kawuloka, gdzie możecie osobiście posłuchać wybranych instrumentów.

Z Chaty Kawuloka pojechaliśmy do Koniakowa do Muzeum Koronki – Izby Pamięci Marii Gwarek. Muzeum powstało w 1962 roku i można w nim zobaczyć wiele ciekawych koronek i „uheklowanych” arcydzieł, m.in. niedokończoną koronkę dla królowej Elżbiety II wykonywaną z najcieńszego i najdelikatniejszego na świecie jedwabiu chirurgicznego. W Koniakowie zwiedziliśmy jeszcze Chatę na Szańcach czyli Galerię Scena Sztuki i Kultury Regionalnej Twórców Nieprofesjonalnych Tadeusza Ruckiego, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję sztuki ludowej z terenu Trójwsi.

Z Koniakowa pojechaliśmy do Jaworzynki na Trójstyk, gdzie po raz drugi stanęliśmy na granicy trzech państw – Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej do Willi przejechaliśmy obok Czadeczki – jest to rzeczka, która płynie w odwrotnym kierunku – nie do Morza Bałtyckiego, a Czarnego 🙂 Pozdrawiamy!

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-jaworzynka-dwunasty-i-trzynasty-dzien/

2 Komentarze

  • Iwonka on 14 września 2013 at 19:07
  • Odpowiedz

  No to kochani czas do domu ! 🙂
  Spakowani ?? 🙂

  Najważniejsze, że atrakcji i wspomnień macie dużo ! 🙂

  1. Prawie spakowani, ale do domu nie chcemy wracać 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: