Mama Bartka: Europejski Tydzień Autyzmu 1-7 grudnia 2012 r.

Dzisiaj rozpoczyna się Europejski Tydzień Autyzmu. Z  tej okazji chcę napisać kilka słów o wczesnym wykrywaniu symptomów zaburzeń ze spectrum autyzmu.

Jak twierdzi dr Joanna Kwasiborska-Dudek niepokojące objawy rozwoju dziecka można rozpoznać już u 8-miesięcznych niemowląt. Dlatego jeśli 8-miesięczne dziecko:

  • nie patrzy na twarze innych osób;

  • nie odpowiada na uśmiech osoby dorosłej;

  • interesują go głównie zabawki a nie rodzic;

  • nie jest zainteresowane dźwiękami mowy, nie przysłuchuje się rozmowie, nie prowadzi dialogu z osobą dorosłą – nie „odpowiada” używając wokalizacji i powtarzanych sylab;

  • nie domaga się, aby poświęcać mu uwagę lub przeciwnie – w żaden sposób nie można go pocieszyć;

jest to powód do podejrzenia, że rozwój nie przebiega prawidłowo. Zignorowanie problemu i czekanie, aż „dziecko z tego wyrośnie” może doprowadzić do sytuacji, gdy diagnoza zostanie postawiona zbyt późno, a do występujących już zaburzeń dojdą kolejne. Należy pamiętać, że im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęta terapia, tym większe szanse na dogonienie w rozwoju rówieśników dziecka.

Marzeniem dr Kwasiborskiej-Dudek jest włączyć przesiewowe badania w kierunku autyzmu do rutynowych badań kontrolnych, które byłyby wykonywane przez odpowiednio przeszkolony personel. Mam nadzieję, że plan się powiedzie 🙂

Klikając w poniższy link możecie przeczytać cały wywiad z dr Joanną Kwasiborską-Dudek, w którym opowiada m.in. jak wygląda takie przesiewowe badanie w kierunku autyzmu:

Rozmowa z dr Joanną Kwasiborską-Dudek

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-europejski-tydzien-autyzmu-1-7-grudnia-2012-r/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.