Mama Bartka: Bartek w świecie muzyki…

img_5214Ostatnio mogliście poznać ulubione przeboje Bartka [KLIK], ale to nie wszystkie dźwięki, które towarzyszą w rozwoju Bartka… Muzyka towarzyszy Bartkowi w rozwoju już od czasów prenatalnych. W ciąży słuchałam muzyki klasycznej i uspokajających kołysanek… Po narodzinach już wspólnie słuchaliśmy radia internetowego dla dzieci, gdzie puszczane były wesołe piosenki, kołysanki, muzyka klasyczna i relaksacyjna.

Kiedy u Bartka był już zdiagnozowany autyzm, wprowadziliśmy terapię metodą Knillów. Jest to terapia oparta na Programach Aktywności – Świadomość Ciała, Kontakt i Komunikacja. Program Aktywności to nic innego jak trening, który pozwala dziecku zaznajomić się ze schematem własnego ciała, rozwija kontakt społeczny, ruch, świadomość ciała oraz umiejętność kontroli ruchów. Wszystkim ruchom towarzyszy specjalnie wybrany przez muzykoterapeutów akompaniament muzyczny – prosta ścieżka melodyczna i łatwy do powtórzenia rytm, który jest wspomagany głosem lektora wydającego polecenia, np. klaszczemy, klepiemy się po brzuchu, pocieramy dłonie itd. Jakie efekty przynosi stosowanie Programów Aktywności? Dzieci lepiej rozumieją relacje między sobą a swoim ciałem, co może im pomóc wejść w relacje z innymi ludźmi. Wielką zaletą tej metody jest to, że nie jest skomplikowana i może ją stosować każdy, kto ma regularny kontakt z dzieckiem. Bartek na początku lubił tą formę terapii, potem okresami nie chciał w ogóle współpracować, teraz znowu jest dobrze.

W przedszkolu Bartek ma zajęcia z rytmiki – czyli wyrażania muzyki ruchem oraz cyklicznie odbywają się spotkania z Mała Filharmonią. Bartek poznał już wiele ciekawych instrumentów, m.in. kontrabas, waltornię, saksofon i harfę.

W domu natomiast mamy 3 bardzo fajne gry wykorzystujące dźwięki, które Bartek bardzo lubi. Nie wiem, którą lubi najbardziej, bo na wszystkie reaguje z takim samym entuzjazmem 🙂

Pierwsza z nich to  dźwiękowa gra „BimBom” firmy Granna. Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-8 1lat. Do gry jest dołączona płyta CD zawierająca 7 ścieżek z nagranymi dźwiękami, 4 dwustronne plansze – na jednej stronie znajduje się obrazek przedstawiający  wieś, ulicę, przedszkole i filharmonię a na drugiej stronie znajdują się grupy przedmiotów: zwierzęta, technika, instrumenty i mała orkiestra. Do tego mamy jeszcze 32 kółeczka przedstawiające przedmioty należące do czterech wymienionych wyżej grup. Producent proponuje 3 wersje gry.

Druga gra to „Zwierzaki. Zabawy z obrazem i dźwiękiem” firmy Seventh Sea. Jest to program multimedialny przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku img_5206życia. Program zawiera zagadki, ćwiczenia, kolorowanki i piosenki do słuchania i wspólnego śpiewania w formie karaoke. W programie zastosowano zasadę stopniowania trudności, co pozwala dostosować poziom ćwiczeń do poziomu rozwoju dziecka. „Zwierzaki” świetnie nadają się również do terapii zaburzeń mowy u dzieci, wzmacniają uważne słuchanie, pomagają w różnicowaniu i identyfikowaniu bodźców słuchowych i wzrokowych, rozwijają pamięć słuchową i wzrokową, wzmacniają koordynację wzrokowo-słuchową, myślenie logiczne, orientację przestrzenną oraz poszerzają zasób słownictwa.

I trzecią, ostatnią grą jest „Co to? Kto to? Ćwiczenia i zadania z dźwiękiem” również wydawnictwa Seventh Sea. Gra składa się z płyty CD z nagranymi odgłosami img_5209zwierząt domowych, na spacerze, w domu, zwierząt w zoo, mieszanych, scenek domowych, „co to za miejsce”, historyjek i 37 obrazków uzupełniających ćwiczenia. Tutaj również zastosowano zasadę stopniowania trudności, co pozwala na dostosowanie poziomu zadań do rozwoju dziecka. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i uczy uważnego słuchania, rozwija pamięć słuchową i wyobraźnię. Wszystkie trzy gry zostały osobiście przez nas przetestowane i z czystym sumieniem możemy je polecić.

A wracając jeszcze do tego, czego Bartek słucha w domu to są to różne piosenki dla dzieci, wierszyki, bajki, muzyka relaksacyjna i najbardziej przez Bartka ulubiona muzyka klasyczna. A z wybitnych twórców muzyki klasycznej najbardziej przez Bartka poważany jest Wolfgang Amadeusz Mozart.

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/mama-bartka-bartek-w-swiecie-muzyki/

3 Komentarze

  1. Jejku ! Może Bartek zostanie drugim Mozart-em ? 😀 🙂
    Kto wie kim zostanie w przyszłości ! 😀 a skoro tak bardzo kocha muzykę hmm… ?! 😀
    Buziaczki ślemy :*

    1. 🙂

  2. Kocham zabawki chyba bardziej niż moja 1.5 roczna córka ? w naszym domu brak muzycznych akcesoriów i chyba już wiem co kolejnego zakupimy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: