Mama Bartka: Literatura podróżnicza dla dzieci…

To, że lubimy podróżować i robimy to, kiedy tylko pozwala nam na to czas i fundusze już wiecie. Pisałam Wam już także o tym, że podróżowanie i zwiedzanie ciekawych miejsc jest naszą formą terapii w terenie [KLIK]. Dziś chcę Wam przedstawić kilka książek, które służą nam do planowania podróży i do odkrywania nowych, ciekawych miejsc. 

 Polska dla dzieci

Polska dla dzieci. Atlas samochodowy + przewodnik. Grzegorz Micuła, Marzena Wieczorek. Wydawnictwo Demart [KLIK]

To chyba nasza najulubieńsza pozycja. Polska została w niej podzielona na 6 regionów. Każdy region został przedstawiony na mapie, na której zostały zaznaczone największe atrakcje turystyczne, ciekawostki przyrodnicze oraz aktywności, które w danym regionie są osiągalne. Następnie w kolejności alfabetycznej zostają krótko opisane „wizytówki” regionu (z pięknymi zdjęciami). Potem czeka na nas dość szczegółowa propozycja spacerów po największych miastach i na koniec jeszcze porcja legend. Dla mnie ta pozycja to jest strzał w dziesiątkę! Wszystkie informacje w pigułce a poza tym fajne, czytelne mapy, które są atrakcyjne dla Bartka i z chęcią szuka na nich kolejnych miejsc wartych odwiedzenia.

Kierunek Polska

Kierunek Polska. Koryna i Adam Dylewscy. Wydawnictwo Zielona Sowa [KLIK]

To była chyba nasza pierwsza pozycja jeśli chodzi o literaturę podróżniczą. W kilkunastu rozdziałach przeczytamy o niezwykłych rekordach, zamkach, twierdzach i fortyfikacjach, bajkach i legendach, cudach techniki, pomnikach znanych i lubianych, tradycjach ludowych i przysmakach regionalnych, cudach natury, górach i jaskiniach, zwierzętach i parkach rozrywki. Każdy rozdział opowiada o miejscach w całej Polsce, towarzyszą temu przepiękne zdjęcia a także dziecięce obrazki, dzięki czemu książka jest atrakcyjniejsza dla najmłodszych. Miały się ukazać kolejne części tej serii, ale póki co cisza. Szkoda, bo czekamy na nie z wielką niecierpliwością…

Polska. Mapy województw dla dzieci

Polska. Mapy województw dla dzieci. Grażyna Kujawa-Kamińska, Beata Guzowska. Wydawnictwo Literat [KLIK]

Tę pozycję Bartek sam sobie wybrał podczas naszego ubiegłorocznego pobytu na Helu [KLIK]. Znajdziemy tam proste, rysunkowe mapy wszystkich 16 województw, Na mapach zaznaczono najważniejsze miasta i miejscowości danego województwa a wokół obrazki największych atrakcji. Taka książka typowo do pooglądania, niemniej sporo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.

Mój pierwszy atlas Polski

Mój pierwszy atlas Polski. Anna Wiśniewska. Wydawnictwo Olesiejuk [KLIK]

Piękna, kolorowa książka z kartonowymi kartami – dzięki czemu mimo intensywnego użytkowania nie niszczy się. Tutaj również Polska została podzielona na 6 regionów: Mazowsze, Małopolska, Śląsk, Wielkopolska, Pomorze, Warmia i Mazury. Każdy region został przedstawiony na dwóch mapach – ogólnej z zaznaczonymi miastami, rzekami, postaciami w strojach regionalnych, atrakcjami oraz charakterystycznymi symbolami danego regionu oraz drugiej, na której znadziemy charakterystyczne przykłady przyrody. Każdej mapce towarzyszy krótki opis oraz krókie polecenia, które uczą korzystania z mapy. Mimo tego, że jest to pozycja raczej dla młodszych dzieci – Bartek nadal lubi ją przeglądać.

Bolek i Lolek zwiedzają Polskę

Bolek i Lolek zwiedzają Polskę. Zuzanna Kiełbasińska. Wydawnictwo Znak emotikon [KLIK]

To akurat jest typowa opowieść, ale ponieważ na okładce jest Bolek i Lolek – Bartek koniecznie chciał mieć tę książkę. A ponieważ nigdy mu nie odmawiam książek, więc i tę kupiliśmy. Wyruszyliśmy więc za Bolkiem i Lolkiem w podróż przez całą Polskę… Nie była to taka zwyczajna podróż, bo miała na celu odnalezienie Smoka Wawelskiego. Jeśli jesteście ciekawi przygód, które przytrafiły się naszym bohaterom, postaci które spotkali no i oczywiście czy udało im się odnaleźć Smoka – zachęcamy do przeczytania tej książki.

To tyle, jeśli chodzi o naszą skromną biblioteczkę książek podróżniczych dla dzieci. Póki co nie prezentuje się ona zbyt okazale, ale mam nadzieję, że będziemy ją sukcesywanie powiększać. A może Wy nam podpowiecie jakieś ciekawe pozycje? Chętnie się w nie zaopatrzymy 🙂

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/literatura-podroznicza-dla-dzieci/

34 Komentarze

Skip to comment form

 1. Widzę, ze bardzo solidnie przygotowujesz Was na wyprawy. I bardzo dobrze. Raz polecialam do Londynu na spotnanie. Mialam jeden dzień by tam spędzić najlepiej jak potrafiłam czas. W efekcie pieszo przeszlam 24 kilometry. Ale co zobaczylam to moje. Choc następny raz zaplanuje dokładnie. Biorac pod uwagę kazdy autobus. A co do książek to spodobała mi sie pieresza propozycja oraz Bolek i Lolek – chyba z sentymentu ??

  1. Spontany też są fajne, ale jadąc z dzieckiem wolę mieć plan podstawowy i do tego plan awaryjny 😉

   1. I się wcale nie dziwię. My na szczęście byliśmy wtedy sami 🙂

 2. Fajne zestawienie. Polecam jeszcze Alfabet Polski:) Może bez map, ale dużo informacji na temat naszego kraju i w przystępnej formie napisany:) Z opisanych wyżej najbardziej spodobał mi się „Kierunek Polska”.

 3. Fajnie, że istnieją takie publikacje dla najmłodszych, które pokazują, jak piękny jest nasz kraj!

 4. Ale super książka i to jaka kolorowa! szkoda że jak ja byłam mała takich nie było. O wiele szybciej spakowałabym plecak i ruszała w Polskę

 5. My mamy ciekawą książkę Kropka pe el.

  1. Dzięki, już sobie jej szukam 🙂

 6. Cudowna pozycja musimy kupić

 7. Świetne są te atlasy i książki dla dzieci, sama z przyjemnością bym je przejrzała 🙂

  1. Wg tej pierwszej mapy można całą Polskę objeździć wycieczka za wycieczką, oby tylko życia starczyło 🙂

   1. To by było moje marzenie…

 8. Prześliczna ukazująca piękno naszego kraju!

 9. Bardzo oryginalne zestawienie, zaciekawił mnie Bolek i Lolek może dlatego, że to bajka mojego dzieciństwa 🙂

 10. Dzieci bardzo lubią takie publikacje, zadziwiające, jak wiele turystycznej wiedzy w naturalny sposób chłoną z takich książek, a później zwiedzając jakieś miejsce krzyczą „widziałem to w książce!”. 🙂

 11. Świetne zestawienie, aż żałuję, że już nie mam małych dzieci! Ale jak będę miała wnuki, to na pewno podobne książki zagoszczą w domu (my chyba mieliśmy tylko jeden atlas dla dzieci i był on uwielbiany)

 12. Dla dziecka to na pewno bardzo fajna książka 🙂

 13. Jaka skromna? Całkiem sporo tych książek. Super, bo są i pomysły na podróże i można też poznać Polskę nie wyjeżdzając.

 14. Jeżdziliśmy z dziećmi pod namiot, bez upatrzonych noclegów. Z jednej strony to było fajne, bo mogliśmy dokonywać wyborów na miejscu. Z drugiej strony szukanie dobrych kempingów zajmowało czas. Natomiast planowaliśmy zawsze gdzie chcemy pojechac i po co. Książi były bardzo przydatne, zwłaszcza, że nie było wtedy jeszcze internetu:) Ale takich fajnych jak prezentujesz, to nie mieliśmy.

 15. Jak zawsze przygotowani ?

 16. Bardzo ciekawe propozycje!

 17. Sympatyczna książeczka 🙂

  • PaulinaWu on 9 kwietnia 2018 at 13:55
  • Odpowiedz

  Mamy Mój Pierwszy Atlas Polski i bardzo lubimy z niego korzystać, świetna nauka przez zabawę 🙂

 18. Mam w rodzinie malucha, więc na pewno przy okazji urodzin podaruje mu taką bogatą w wiedzę książkę 🙂

 19. Fajne są takie książki 🙂

 20. Też lubimy atlasy, a jedną z naszych ulubionych jest właśnie ,,Bolek i Lolek”.

  • Gabriela on 9 kwietnia 2018 at 22:46
  • Odpowiedz

  Szkoda, że jak moje dzieci były małe to nie było takich książek. Nie było też tyle atrakcji do zwiedzania. Udało mi się jednak zaszczepić bakcyla zwiedzania w moich dzieciach i chęci pokazywania tego własnym.

 21. Super wpis, bardzo przydatny 🙂 Pozdrawiam!

 22. Piękne rzeczy są wydawane obecnie dla dzieci, a książka o podróżach może być super okazją do nauki dla małych i dużych

 23. Takie przewodniki i mapy w ciekawej formie to i sama bym przyswoiła chętnie 🙂

 24. Genialna ta mapa dla dzieci! koniecznie muszę taka corce kupic. bedzie zachwycona!

  1. Z pewnością będzie się cieszyła 🙂

 25. Bardzo cenię sobie takie wydawnictwa, moje dzieci chętnie do nich zaglądają. 🙂

  1. Super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: