Krzywa Wieża w Toruniu…

Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża w Toruniu jest jednym z wielu charakterystycznych budynków kojarzących się z Toruniem. Przechodziliśmy obok niej niejednokrotnie, a nie mieliśmy pojęcia, że można zwiedzić jej wnętrze! Gdyby Bartek nie wyraził chęci wzięcia udziału w warsztatach piernikarskich ominęłaby nas naprawdę nie lada atrakcja! 

Trochę historii…

Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych baszt w murach obronnych Torunia. To, że się pochyliła, jest prawdopodobnie wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. Ale uważano także, że pochylenie się baszty jest karą boską za rzekome „bluźniercze” odkrycie Mikołaja Kopernika 😀 Podobno wiadomość o tym dotarła aż do Rzymu i mało brakowało a wielkie dzieło Kopernika zostałoby wpisane do indeksu ksiąg zakazanych! 

Początkowo baszta pełniła funkcje obronne. W XVIII wieku mieściło się w niej więzienie. Krzywa Wieża pełniła też funkcje mieszkalne, biurowe i restauracyjne. W tej chwili wieża jest udostępniona dla zwiedzających.

Legenda o Krzywej Wieży…

… oczywiście istnieje 🙂 I oczywiście jest fajniejsza niż jakieś tam suche fakty 😉 Otóż żył sobie niegdyś pewien krzyżak, który nie potrafił się oprzeć wdziękom pewnej pięknej mieszczki. Zaczęli spotykać się potajemnie, ale „dobrzy ludzie” szybko ich wypatrzyli i donieśli komu trzeba – czyli komturowi i władzom miasta. Ich miłość nie skończyła się happy endem – oboje zostali ukarani. Mieszczce wymierzono 25 batów, a rycerzowi nakazano wybudować wieżę. I to nie byle jaką – wieża miała być krzywa, tak jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. 

Dziś zwiedzający chętnie stają pod jej murami, aby sprawdzić swoją niewinność 😉 

***

Do wejścia do wieży zachęca wydobywający się  zapach pierników – i to zapewne skusiło Bartka 😉 Jeśli ma się ochotę można sobie upiec pierniczka, co też uczyniliśmy. A w czasie, kiedy nasze pierniki siedziały w piecu zwiedziliśmy pierwsze i drugie piętro. Można zwiedzać samodzielnie, można zwiedzać z przewodnikiem. Nam trafiła się ta druga opcja i jeśli tylko będziecie mieli okazję, to wybierajcie opcję zwiedzania z przewodnikiem. Wygląda na to, że w Toruniu wiedzą jak naprawdę zainteresować zwiedzających – stroje z epoki, wiele ciekawych informacji przekazanych w przystępny sposób i mega dawka śmiechu 😀 😀 😀 Takich rzeczy się nie zapomina…

Na parterze wieży odbywają się warsztaty piernikarskie. Na pierwszym piętrze znajduje się zbrojownia. Część eksponatów została wykonana własnoręcznie przez pracowników od podstaw lub została wykończona lub udoskonalona. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak wykonywana jest kolczuga. Dodatkową atrakcją jest możliwość przymierzenia zbroi, hełmu i miecza – korzystały nie tylko dzieci 😉 Drugie piętro to zakład krawiecki i szewski w którym siedzi krawiec i ręcznie szyje średniowieczne stroje i inne elementy garderoby. Tutaj również można poprzymierzać stroje a poza tym w zakładzie krawieckim mamy jedyną i niepowtarzalną okazję, aby przejść się po podłodze położonej pod kątem (w innych pomieszczeniach podłogi są proste). 

Jeśli więc będziecie w Toruniu pamiętajcie o tym miejscu i nie zapomnijcie go odwiedzić. Bilety wstępu nie kosztują dużo a z pewnością wyjdziecie z tego miejsca z lepszym humorem, niż do niego wchodziliście 🙂

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Krzywej Wieży na Facebooku – działają dopiero od maja i przyda im się wsparcie 🙂 ⇒ https://www.facebook.com/krzywawiezatorun/

Permalink do tego artykułu: https://autyzmbartka.pl/krzywa-wieza-w-toruniu/

23 Komentarze

Skip to comment form

 1. Bardzo ciekawe miejsce :). Zobaczyć, jak kolczuga jest tworzona – też bym zobaczyła! Jak kolejnym razem będę w Toruniu, to wpadnę 🙂

  1. Super! Ciekawe, czy też będzie Ci się tak podobało jak nam ? 🙂

 2. Z krzywych wież kojarzyłam tylko tą w Pizie, a tu proszę! Na pewno odwiedzę to miejsce kiedy będę w Toruniu. Widać, że spędziliście tam wspaniały, rodzinny czas.

  1. Podróże z Bartkiem są fantastyczne! Z roku na rok wychodzi nam to coraz lepiej 🙂

 3. A tutaj byłam, i z dziećmi i sama za czasów szkolnych. Może wybiore sie z wnukami, hm.

  1. Pewnie! Wnukom też się należy 🙂

 4. Sama bym wzięła chętnie udział w takich warsztatach 😉

  1. Ja też zrobiłam sobie pierniczka 😉

 5. Widziałam ją, ale nie wiedziałam, że ma taką historię… A warsztaty to świetna inicjatywa 🙂

  1. Zwłaszcza dla takich piernikożerców jak Bartek 😉

 6. Nigdy jeszcze nie byłam w Toruniu, ale wydaje się miejscem bardzo urokliwym 🙂

  1. Toruń odwiedzam od dziecka i jeszcze nie mam dość 🙂

 7. Pamiętam krzywy dom z Sopotu, ale o tej wierzy nie słyszałam. Wspaniale spędzony czas

  • Ciekawska Magdalena on 24 lipca 2018 at 19:53
  • Odpowiedz

  Z chęcią się tam kiedyś wybiorę

 8. Zapach pierników musi być cudowny. Muimy odwiedzic koniecznie.

 9. Widziałam Krzywą Wieżę w Pizie i Ząbkowicach Śląskich, a nie wiedziałam, że jest też w Toruniu.

  1. Tą z Pizy widziałam tylko w parku miniatur 😉 O Ząbkowicach wiem, ale jeszcze nie bylismy 🙂

 10. Ciekawa legenda o Krzywej Wieży! Nie byłam świadoma, ile atrakcji skrywa w środku – wygląda na super miejsce na rodzinny wypad. Pozdrowienia:)

  1. Też nie miałam pojęcia. Myślałam, że nie jest w ogóle udostępniona do zwiedzania.

 11. Świetna ta krzywa wieża, a myślałam że jedyna taka budowla jest we Włoszech w Pizie.
  Ach cudze chwalicie, a Polskiej ziemi nie znacie. Ale wstyd.
  pozdrawiam

  1. A tam od razu wstyd 😉

 12. Bardzo interesujące miejsce… nie miałam pojęcia, że takie istnieje 🙂

  1. Że istnieje, to ja wiedziałam. Ale nie wiedziałam, że można je zwiedzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: